Thodex Kripto Para Haberleri

Bitcoinin Şuan Ki Değeri Nedir?

Bitcoin bir kripto para birimi olarak, yeni gelişen bir sektör olarak görülmesi ve de daha belirli bir stabilitiye kavuşmamasından dolayı ani olarak yükseliş ve düşüş yaşayabilen bir sanal paradır. Bir gün içerisinde %50-60 değer kaybedebilme ihtimali varken, %50-60 kazanç sağlama ihtimali de varır. 2019 yılı Kasım ayının son haftası olarak şuanda BTC fiyat paritesi dolar cinsinden 6600 $ olarak fiyatlanmaktadır. Ancak bu fiyatlandırma bir hafta öncesinde 8300 $ bandından alıcı bulmaktaydı. Buda gösteriyor ki çok oynan ve risk iştahı yüksek bir ortam olarak bizleri karşılıyor.

Peki, bu süreç ne zamana kadar sürecek diye birçok girişimci ve yatırımcı tarafından merak edilen bu bir soru olarak bunun için kesin bir veri elde edilemez. Ancak uzun vadede düşünüldüğünde Bitcoin arzının sınırlı olması, giderek rağbet görme oranının artış göstermesi, yazılım olarak gerçek hayatta bizlere büyük maddi külfetlere yol açan sistemlerin verdiği hizmeti çok daha makul bir maliyet ile karşılaması sistemi ileriye taşıyacak özellikler olarak öne çıkıyor. Kripto paralara olan güven düzeyinin artması ile birlikte bu ani çıkış ve düşüşlerin yaşandığı sistemleri daha stabil bir hale getirecektir.

bitcoin-degeri
Bitcoin ’in Değerini Neler Etkilemekte

Şuan ki fiyat bazında bakıldığında %9 oranında bir kaybın yaşandığı süreç içerisinden geçilmekte. Buda kısa sürelerde ne kadar fazla ani düşüş ve yükselişler yaşandığını gözler önüne sermektedir. Bitcoin fiyatlarının bu denli ani değişimler yaşamasında birçok etkisi bulunan sebep yer almaktadır.
İlk öncelikle hacim ve kullanıcı oranlarına bakıldığında dünya genelinde kullanan sayısı çok düşük kalmaktadır. Bu yüzden balina adı verilen güçlü maddiyata sahip kişiler alım ve satım emri vererek fiyatlar üzerinde istedikleri manipülatif hareketleri yaptırabilmektedir. Eğer coin marketcap hacmi bakımından çok yüksek bir orana sahip olsa idi birkaç kişinin emri ile düşüş ve yükseliş yaşanmazdı.

Diğer bir etken ise daha yeni bir teknoloji olması, devletler tarafından resmi olarak kabul sürecinin sona ermemesi bu fiyatların sürekli olarak yüksek risk iştahı ile birlikte değişime uğramasında neden olmaktadır.