Thodex Kripto Para Haberleri

Ethereum Piyasa Değeri Nedir?

Kripto para birimi olarak en büyük ikinci kripto para özelliğine sahip olan Ethereum coinin 2019 yılı 26 Kasım tarihi itibar ile toplam piyasa değeri $16,05 B ‘dir. Bu değer kripto paranın geleceği hakkında bizlere bilgi veren bir ön veri niteliği taşımaktadır. Piyasa değeri özellikle risk iştahı yüksek, ani düşüş ve yükselişlerin yoğun bir şekilde yaşandığı kripto para birimlerinde daha fazla öneme sahiptir. Piyasa değeri belirlenmesi, o coin türünün, varlığın o anda dolaşmakta olan arzı, talep fiyatları ile orantılı bir şekilde işlemektedir. Birçok borsada aynı anda işlem görmektedir. Ancak her borsada işlem gören Ethereum miktarı bir değildir, veya satış-alış fiyatları bir değildir. İşte bu yüzden piyasa değeri oluşturmadan o coinin, emtianın geleceği ile ilgili tahminde bulunmak daha da zor bir süreç haline gelmektedir.

Ancak piyasa değerinin belirlenmesi ortalama bir fiyatı ortaya koymakta ve buna bakılarak gelecekte olası senaryolar hakkında varsayımlarda bulunulabilme şansını bizlere vermektedir. İşte bu şansın yakalanması için kullanılan piyasa değeri verisi büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca piyasa değerinin belirlenmesinde kullanılan bir kriterde hacim olduğu için, yüksek hacim bulunan borsa değerin belirlenmesinde yüzde olarak daha etkili hale getirmektedir. Buda hacmi fazla olanın fiyatına doğru piyasa değerinin kaymasında yol açacaktır. Bu durum iyi değerlendirilerek süreç takip edilmelidir.

ethereum-piyasa-degeri
Ethereum Piyasa Değeri Hesaplama Süreci

Ethereum coinin de varlığı bulunan veya almayı düşünün yatırımcı, girişimci kişiliklerin rastgele bir alım işlemi yapması bu borsalarda yüksek ihtimalle paranın erimesine yol açmaktadır. Bu yüzden alım ve satım işlemi yapılırken dikkatli ve özenli bir süreç ile ilerlenmesi gereklidir. Ethereum trade yapan kişilerin piyasa değeri takibi, alım ve satım emir fiyatları üzerinde doğrudan etkili bir kriterdir.

Ethereum piyasa değer hesaplama işlemi yapılırken doğru bir veri kaynağı ve doğru çarpanlarım elde edilmesi gereklidir. Eğer bu konu hakkında çok bir tecrübe sahibi değilseniz marketcap sitelerinde hazır bir piyasa değeri, dolaşan arz gibi tüm verilere ulaşılabilir. Ancak sadece bu veriler ile bir alım işlemi yapılması yüksek risk içerir.